עמוד הבית     ëúáåú     לוח רכב     מאמרים     ליסינג לעסקים     ליסינג לפרטיים     השכרת רכב בחו"ל     הלוואה לרכב חדש     השכרת רכב בארץ     הצעות ביטוח     הסבה לגז           ליסינג למשאיות     אוטובוסים והסעות     ליסינג לחברות גדולות     מכרזים להשכרת רכב  
דף הבית - מאמרים מקצועיים - מאמרי ביטוח רכב - האומנם יש בהצעת החוק החדשה אמצעי הרתעה לשיכורים
 
 
האומנם יש בהצעת החוק החדשה אמצעי הרתעה לשיכורים

מאת: שרון ברודצקי

הצעת חוק חדשה קובעת כי  במידה וגרמתם לתאונת דרכים כשאתם נוהגים תחת השפעת אלכוהול, חברת ביטוח הרכב תפצה אתכם רק ב 70 אחוזים מהתגמולים המגיעים לכם.

 

בארץ יוצאים מתוך הנחה כי שכרות היא תופעה שבגינה נגרמות תאונות דרכים רבות. מטרת הצעת החוק היא לעודד נהיגה בטוחה ולמנוע נהיגה במצב של שכרות. במלים אחרות, ליצור הרתעה משמעותית.  האם אכן מדובר במכת מדינה? על פי נתונים של משטרת התנועה, ב-3.6% מתאונות הדרכים עם נפגעים מאז תחילת השנה היו מעורבים נהגים שיכורים. אולם, לדברי, דובר אגף תנועה במשטרה, הנתון אינו משקף את המצב האמיתי: "להערכתנו, נהגים שיכורים מעורבים בכ-8-10% מכלל התאונות עם נפגעים, וב-10-14% מתאונות הדרכים הקטלניות".

 

חברות הביטוח שהיו עד היום אמורות לשלם את מלוא הסכום למבוטח , מוצאות בחוק "הגיון" רב, ומרגישות שהן חלק נוטלות חלק משמעותי במלחמה בתאונות הדרכים.  הן חושבות שחוק שכזה יהווה כוח מיוחד להורים אשר נותנים לילדיהם את מפתחות המכונית בסופי השבוע.

אני חושבת שלפני שמצדיקים הצעת חוק, צריך להתבונן בתמונה המלאה, בהשלכות הנוספות שתהיינה על הנהגים. תארו לעצמכם מקרה בו חס וחלילה תהיו מעורבים בתאונה בה הוכח כי נהגתם בשכרות, עפ"י החוק החדש תפוצו בסכום נמוך יותר עובדה שיכולה לגרום לכם לטפל בנזק שנגרם  לרכב באופן חלקי בלבד. מכוניתכם תעלה על הכביש כשהיא מתוקנת חלקית ואולי אף מעלה את הסיכוי לתאונה נוספת.

אני בכלל מאמינה שהרתעה על בסיס הורדת אחוזיי הפיצויים אין בה איזשהו ערך חינוכי אמיתי, משהו שהשיכורים הפוטנציאלים יחשבו עליו, אין בה אמירה שמטרתה ליצור תרבות נהיגה חדשה, יש בה בסה"כ אמירה כספית , די זניחה שאני בספק אם שמישהו פרט לחברות הביטוח יזכור אותה.

חברות הביטוח אינן מופקדות על תרבות הנהיגה שלנו, אלא אך ורק על פיצויי . חברות הביטוח הן חברות שקיימות למטרות רווח ואינן נוטלות חלק במלחמה בתאונות הדרכים וטוב שכך.

אסור לדעתי  בתכלית האיסור ליצור תקדים בצורת חוק הנוגע אך ורק לכיס. לחוק צריכים להיות ערכים נוספים, צריך להיות בן פן שעוזר בעיצוב ההסתכלות  החברתית שלנו על תופעות. 

ואם כבר לערב את חברות הביטוח בעידוד נהיגה בטוחה, למה שלא לעשות ההיפך? למשל:

נהג אשר לא יהיה מעורב בתאונות דרכים או עבירות תנועה במשך X שנים, יוכל ליהנות מפרמיה נמוכה, או סוף- שבוע בחו"ל על חשבון חברת הביטוח שלו.

לסיום חשוב מאד לציין כי כבר היום, ישנם  שופטים המחמירים עם נהגים שיכורים, ומגבילים את גובה הפיצוי שהם מקבלים  מחברות ביטוח הרכב בגין תאונות דרכים.שיכור שגרם לתאונה לא צריך לדעת מראש מה יהיה העונש אותו  יצטרך לשאת, מצב של אי וודאות בנושא מרתיע מספיק.

 
רשימת המאמרים מלאה (השכרת רכב בחו"ל, ליסינג, השכרה, ביטוח רכב, הנעה בגז, ליסינג תפעולי)
 
תגובות
 
אודותינו  |  ליסינג תפעולי  |  ליסינג מימוני  |  מכרזי ליסינג  |  ליסינג לחברות  |  מבצעי ליסינג  |  מכרזים להשכרת רכב  |  מבצעי השכרת רכב  | 
צרו קשר  |  ביטוח רכב |  ביטוח רכב  |  ביטוח בריאות  |  כניסה לסוכנים
האתר הוקם ע"י חברת - לידר יזמות ושיווק באינטרנט
חברת לידר (הוטקאר), בית ברק, רחוב הרברט סמואל 37, חדרה טלפון: 077-5501133 פקס: 153-4-6323192 מייל leader@leaderltd.co.il