עמוד הבית     ëúáåú     לוח רכב     מאמרים     ליסינג לעסקים     ליסינג לפרטיים     השכרת רכב בחו"ל     הלוואה לרכב חדש     השכרת רכב בארץ     הצעות ביטוח     הסבה לגז           ליסינג למשאיות     אוטובוסים והסעות     ליסינג לחברות גדולות     מכרזים להשכרת רכב  
דף הבית - מאמרים מקצועיים - מאמרי רכב כללי - נוכלים על הכביש
 
חזרה לדף הבית
אודות הכותב
מאמרים לשימוש חופשי
 
נוכלים על הכביש

רבים כבר נתקלו בתופעה תמוהה ונפלאה מבינתנו. בעודכם נוהגים להנאתכם בלם לפתע, ללא סיבה נראית לעין, הרכב שלפניכם ונהגו יצא ממנו תוך שהוא טוען שהסבתם נזק כבד לרכבו. זאת, כאשר אתם בטוחים ואפילו רואים כי לא פגעתם כלל ברכב או שהפגיעה הייתה קלה ביותר. במקרה כזה רבים הסיכויים שנפלתם לידיו של נוכל מקצועי. בכתבה זו ננסה לסייע בידכם איך לא ליפול בפח ובאילו אמצעים עליכם לנקוט כדי לאל לשלם לאותו נוכל את מה שהוא דורש.

ונחזור לסיפור התאונה: נוכלים מקצועיים נוהגים בדרך כלל להגיש תביעה בבית-המשפט לתביעות קטנות, בדרך כלל על נזק של כמה אלפי שקלים.

למה בית-המשפט לתביעות קטנות? כי שם לא תוכלו בדרך כלל להיות מיוצגים על-ידי עורך-דין, הדיון ייסתיים ברוב המקרים לאחר ישיבה אחת בלבד ולא יתאפשר לכם להוכיח דבר ומחצית הדבר באשר לתאונה.

כאשר תעמדו מול השופט תעמוד גרסתו של הנוכל מול גרסתכם, והשופט ייאלץ לבחור בגרסה ההגיונית יותר. לאחר שתונח דעתו כי אכן קיים נזק לרכבו של התובע, ובמיוחד אם גם תודו שפגעתם ברכבו של התובע (פגיעה קלה ככל שתהיה) ייטה במרבית המקרים בית-המשפט להעדיף את גרסת התובע ולא את גרסתכם. לעיתים תמצאו עצמכם אף עומדים מול עד או שניים מצידו של התובע שהיו במקום התאונה וראו, מסיבה עלומה כלשהי, הרבה יותר ממה שאתם ראיתם (גם אם לעיתים לא זכור לכם שהיו שם כלל במועד התאונה).

תתפלאו, אבל יש אנשים שעושים כסף מעיסוקים שכאלה. הם למשל נוהגים לתבוע שוב ושוב על אותם נזקים או לגרום לתאונה של ממש ול"ניפוח" הוצאות התיקון (או הצעת התיקון). כדאי לזכור שבמקרים מסוימים נהנים אותם נוכלים, ישירות או בעקיפין, מסיוע של בעלי מוסכים.

מה לעשות?

מה ניתן לעשות במקרה כזה? ראשית כדאי לעשות מה שעושים בכל תאונה:

1. לא להודות לעולם באשמה (כולל בקשת סליחה, התנצלות, הצעת פיצוי וכו'). גם אם אין זו תמיד העמדה המוסרית הרי שבדרך כלל תהא זאת העמדה המשפטית. אם הודתם באחריותכם הפרתם את חובתכם על פי פוליסת הביטוח רכב שלכם שלא להודות באשמה. לעומת זאת, אם הצד השני מודה באשמה או מתנצל נסו את מזלכם ובקשו להעלות הדברים על הכתב ואת חתימתו עליהם.

2. לרשום את פרטי האירוע בפרוטרוט. יש להקפיד על רישום פרטי פוליסת הביטוח של הרכב השני (כולל מספרה ותוקפה), מספר הרכב, סוג, דגם, צבע ושנת ייצור, הנהג ברכב השני בעליו ועדים לאירוע (כולל מספרי טלפון תעודת זהות, טלפון וכתובת), יש לרשום את מקום ושעת האירוע, כיצד אירע ולציין מהיכן הגיעו כלי-הרכב השונים, מה היו המרחקים ביניהם ופרטים נוספים רלוונטיים.

אם קיימים סימני בלימה על הכביש רצוי לרשום היכן בדיוק, אורכם, מרחקם מגלגלי כלי-הרכב וכיוונם. למותר להזכיר שאם יש ברשותכם מצלמה כדאי לתעד את כל האמור, ואם ברשותכם טייפ מנהלים כדאי לתעד את כל חילופי הדברים ביניכם לצד השני (זו אינה האזנת סתר). רישמו אם במקום הפגיעה האמיתי/הנטען מופיעים סימני צבע אחרים מצבעו המקורי – אם כן, פרטו אילו צבעים, היכן בדיוק מופיעים ומה אורך וצורת הכתמים.

3. לרשום את הנזק הנטען והנזק הנראה לעין. יש לרשום את טענות הצד השני באשר לנזקיו וכן לציין אם נראים על גבי הרכב סימנים לתאונות קודמות. יש לציין מהו בדיוק הנזק הנראה לעין, מיקומו, חומרתו וגודלו אך לדאוג שהמסמך לא יעבור לידי הצד השני.

4. אם הגיעו משטרה/אמבולנס למקום יש לרשום את פרטי הצוות, מספר הטלפון בו ניתן להשיגם ואת מספר ה"אירוע" שנרשם בדו"חות.

מכל מקום, אם קיבלתם את הרושם שמדובר בנוכל ניתן להציע להזמין משטרה למקום. אם צדקתם סביר שאותו נוכל יירתע מהרעיון מאחר שרישום משטרתי של מקרים קודמים כאלה עלול להדליק שם "נורה אדומה". כדאי להמתין ולראות מה יעשה לאחר מכן.

אודות הכותב:
 נכתב על ידי עו''ד תומר ריטרסקי , חבר וועדות המדע והטכנולוגיה, המחשוב והתכנות, הבנקאות והתובענות הייצוגיות של לשכת עורכי-הדין. תוכן הכתבה אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו, אינו חסין מטעויות והשמטות ואין להסתמך עליו לשם ביצוע או הימנעות מביצוע פעולה כלשהי.

מוגש על ידי אתר הוטקר- המתמחה בהשוואות מחיר בתחום הליסינג והשכרת הרכב.


 
חזרה לדף הבית
אודות הכותב
מאמרים לשימוש חופשי
רשימת המאמרים מלאה (השכרת רכב בחו"ל, ליסינג, השכרה, ביטוח רכב, הנעה בגז, ליסינג תפעולי)
 
תגובות
אליהכתב שיכור
בטוח שעבריין ישתף פעולה עם כל מתן הפרטים, תיעוד, מדידות וחתימות שהכתב מציע.... הכתבה לא שווה כלום.
12/08/2006 10:35
 
 
אודותינו  |  ליסינג תפעולי  |  ליסינג מימוני  |  מכרזי ליסינג  |  ליסינג לחברות  |  מבצעי ליסינג  |  מכרזים להשכרת רכב  |  מבצעי השכרת רכב  | 
צרו קשר  |  ביטוח רכב |  ביטוח רכב  |  ביטוח בריאות  |  כניסה לסוכנים
האתר הוקם ע"י חברת - לידר יזמות ושיווק באינטרנט
חברת לידר (הוטקאר), בית ברק, רחוב הרברט סמואל 37, חדרה טלפון: 077-5501133 פקס: 153-4-6323192 מייל leader@leaderltd.co.il